PET-palack, aludoboz vagy üveg?

Melyik italcsomagolás a legkörnyezetbarátabb?

Nehéz eligazodni a különböző reklámok „zöldebb” csomagolásai között? Míg sok gyártó az alumínium dobozra esküszik, hangsúlyozva annak végtelen újrahasznosíthatóságát, addig más cégek az újrahasznosított alapanyagok arányának növelésével csábítanak minket. Ma már a papírcsomagolást is zöld alternatívaként hirdetik, miközben a legősibb, hagyományos zöld megoldást, az újratöltést a nagyobb cégek azzal az indokkal próbálják leminősíteni, hogy túlzottan energia-és vízigényes a szállításuk és mosásuk. Lássuk hát, mi az igazság, mik az alternatívák és melyik megoldás valójában mennyire tudatos!

Mit tesznek a nagy cégek?

Akárhogy is csomagolják üdítőiket, – legyen az egy nagy világcég, vagy egy hazai üdítőitalt gyártó cég, – a felelősség mégis mindig ránk, a fogyasztókra hárul, írja Simon Gergely a tudatosvasarlo.hu cikkében. Mert hiába „legalább 75% újrahasznosított alumíniumból készült italdobozokba tölti” a hazai cég az üdítőit, ha közben itthon, csak 25-35% körüli az aludoboz újrahasznosítás és az alapanyagot Nyugat-Európából – ahol már jól működik az újrahasznosítás – szerzik be.

Az egyik legnagyobb üdítő gyártó ezzel szemben úgy döntött, a PET-palackok súlyát csökkenti, de sajnos ez önmagában nem segítség (sőt!), mivel a műanyagszennyezést a darabszám és a felület okozza, nem a súly, ráadásul az így egyre vékonyabb palackok újrahasznosítása is sokkal kedvezőtlenebb. Persze előrelépés a re-PET-palackok használata, de amíg nem nő meg az itthoni silány 30%-os PET hasznosítási arány, és az újrahasznosítható aludobozok és palackok többsége a természetben, szemétlerakóban, vagy az égetőben végzi, addig ugyanúgy tovább gyűlik a szemét. A hazai szomorú valóság teljesen fenntarthatatlan, ráadásul, amíg a világon legyártott műanyagoknak nagyjából 9%-át sikerül csak újrahasznosítani, miközben folyamatosan nő az eldobható műanyag gyártása, addig ez sem kecsegtet túl sok reménnyel.

Mennyire valószínű a Hulladékmentes Világ (World Without Waste)?

Már több nagy világcég is elkötelezett az újrahasznosítási arány növekedése mellett, azonban ennek cél dátumát folyamatosan kitolják egy egyre távolibb jövőbe. Utoljára 2030-ig hirdette meg egy világcég a globális vállalását, ami arról szól, hogy a „felhasznált csomagolóanyagok 100 százalékának megfelelő mennyiséget gyűjt vissza és további 50 százalékra növeli műanyag palackjai újrahasznosított alapanyag tartalmát”.

A csomagolások összehasonlítása

Nehéz eldönteni, hogy melyik csomagolóanyag a legkörnyezetbarátabb megoldás, főleg azért, mert a cégek mindig az épp nekik kedvező elemzést részesítik előnyben. Az üveg szállítása bonyolultabb, ugyanakkor tartós, könnyen mosható és többször újratölthető. Ezzel szemben bár szállítása egyszerű, az alumínium drágább, a PET pedig nemcsak könnyű, de olcsó csomagolóanyag is.

1. Újrahasználhatóság (költsége és energiaigénye):

  • Papír (elsősorban a tetra pak) – nehezen és nem teljes mértékben újrahasznosítható
  • Műanyag – kevésbé újrahasznosítható, minősége romlik
  • Alumínium – teljes mértékben újrahasznosítható

2. Gyártási energia:

  • PET – előállítása kevesebb energia az aludobozéhoz vagy az üvegéhez képest
  • Alumínium – gyártása átlagosan kétszer annyi üvegházgáz-kibocsátással jár, mint a műanyag palacké (függ az alumínium gyártásához használt áram forrásától: megújuló vagy szén)

A PET-palack

Előnyei:

  • súlya kicsi
  • könnyen szállítható
  • előállítása a legalacsonyabb üvegházgáz-kibocsátással jár

Hátrányai:

  • újrahasznosítási aránya nagyon alacsony
  • 7-10 alkalommal hasznosítható csak újra
  • a színezett PET-palackok a környezetben műanyagszennyezést okoznak, káros anyagokat bocsátanak ki

Az alumínium

Előnyei:

  • tömege, helykihasználása kicsi
  • könnyen szállítható
  • bármennyiszer újrahasznosítható

Hátrányai:

  • előállítása nagyon energiaigényes (és ehhez sok fosszilis energia felhasználása szükséges)
  • újrahasznosítási aránya alacsony (Magyarországon 33% körüli az EU-s 76% feletti átlaggal szemben)

Az üveg

Előnyei:

  • tartós
  • az újratöltése könnyű és nagymértékben csökkenti az ökológiai lábnyomát

Hátrányai:

  • újrahasznosítási aránya alacsony
  • az egyszer használatos üvegeknek a legrosszabb az üvegházlábnyoma

A karton - tetra pak

Előnyei:

  • gyártása során jellemző a rendelkezésre álló megújuló energiák használata, így környezeti hatása alacsony

Hátrányai:

  • újrahasznosítása nehéz

Mi a helyzet az újratöltéssel?

Ipari oldalról, az újratöltős rendszerrel szemben mindig felhozzák, hogy energiaigényes az oda-vissza szállítás, valamint víz és mosószer igényes, ám ugyanúgy energiaigényes a PET és az alumínium újrahasznosítása és szállítása is.

Ráadásul, az újratöltés több életciklus elemzés szerint is nyertes. Ennek oka, hogy az uniós hulladékhierarchiában az újrahasználat, vagyis az újratöltés előrébb való, mint az anyagában történő újrahasználat. A Reloop tanulmánya szerint, melyben 32 LCA-t összegeztek, az újratölthető üveg használata – abban az esetben, ha elég sokszor újratöltjük, – egyértelműen kisebb üvegházgáz kibocsátással jár, mint az eldobható csomagolásoké. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy „az újratölthető üveg használata 85%-kal alacsonyabb CO2 kibocsátást jelent, mint az eldobható üveg, 70%-kal alacsonyabb kibocsátást, mint az eldobható PET-palack, és 57%-kal alacsonyabbat, mint az eldobható alumínium”, természetesen ez a jelenlegi valós újrahasznosítási arányok tükrében értendő. Ez azt is jelenti, hogy ha az újrahasznosítási arány megnőne, akkor a különbség csökkenne.

Összegzésként

A környezet számára a legjobb az, ha minimálisan veszünk italcsomagolást, és inkább a saját kulacsunkat használjuk. Abban az esetben, ha mégis italcsomagolást veszünk, akkor a mai állás szerint, jelenleg Magyarországon az újratölthető, visszaváltható csomagolás a legjobb a környezet számára. Ha nincs más, csak eldobható, akkor továbbra is törekedjünk arra, hogy az eljusson egy megfelelő szelektív gyűjtőbe!

Forrás: https://tudatosvasarlo.hu/pet-aludoboz-vagy-uveg-melyik-italcsomagolas-jobb-a-kornyezetnek/