31 nap műanyagok nélkül és 31 tipp, hogy mit mire cserélhetünk.
A műanyagmentes július egy nemzetközi kihívás, amihez most Te is bátran csatlakozhatsz! Megmondjuk, hogyan! Segítünk a rossz szokásokat felülírni, és alternatívákat adunk ahhoz, hogy a nap végén kevesebb műanyagot vásároljunk, használjunk.
Háttér információ:
Mi a baj a műanyagokkal? Leginkább az, hogy a legtöbb műanyag tárgy, amit megveszünk, a funkcióját csak igen rövid ideig tölti be (pl: műanyag zacskó, szívószál, fülpálcika, műanyag evőeszközök), viszont cserébe több száz év is mire lebomlik. A műanyag hulladék nagyobbik része ráadásul nem is a szemetesben, hanem egyenesen a környezetben, folyóinkban, végül az óceánjainkban végzi, ahol, mint egy hatalmas átfogó szemét-sziget sodródik. Egyes kutatások szerint, 2050-re az óceánokban több műanyag lehet, mint hal. Ijesztő? Szerintünk igen, ezért is segítünk most néhány egyszerű ötlettel, hogy miként redukálhatjuk a műanyagok használatát otthonunkban, mindennapjainkban.
Mi a műanyagmentes július?
Egy olyan nemzetközi kihívás, amihez bárki, bármilyen formában csatlakozhat világszerte. A lényeg, hogy ebben a hónapban törekedjünk együtt a kevesebb műanyag megvásárlására, használatára (és ezáltal a kidobására). Mondjunk nemet az egyszer használatos műanyagokra (palackok, zacskók, stb.) és sajátítsunk el olyan egyszerű – de nagyszerű – szokásokat, amik által nem terheljük a környezetünket! Ennek egyik legegyszerűbb módja a kevesebb műanyag használata. Alább látható 31 tipp, ami egyáltalán nem véletlen, hiszen a július is 31 napos, így minden napra jut egy kihívás, egy megoldás, amit kipróbálhatunk. Sok sikert és kevesebb műanyagot kívánunk!
Fürdőszobai műanyagok:
1. Fogkefe
Műanyag fogkefe helyett váltsunk bambusz- vagy fanyelű fogkefére, vagy akár újrahasznosított műanyagból készült fogkefére! Mindegyik jobb választás, mint megvenni és 1-2 hónap után kidobni az egyszerű műanyag fogkeféket.
2. Fogselyem
A legtöbb fogselyem nemcsak, hogy műanyagba csomagolt, de maga is műanyag. Ezenkívül perfluorkémiai (PFC) anyagokkal van bevonva, ugyanazzal a tapadásmentes bevonattal, mint a teflon serpenyők. Válts 100% természetes selyemből készült fogselyemre, ráadásul van, amit üvegben árulnak!
3. Fülpálcika
A műanyag nyelű fülpálcika helyett használjunk papírnyelűt, mert az komposztálható!
4. Szivacs
Tudtad, hogy van valódi szivacs növény? A bolti műanyag szivacsokat a növényi változat ihlette, ami a műanyaggal ellentétben teljesen komposztálható. Válaszd a növény alapanyagút, ami lehet, hogy kicsit drágább, de tovább is tart!
5. Menstruációs termékek
Nagyon sok menstruációs termék műanyagból készül. Tudtad, hogy egy átlagos betét 4 műanyag zacskónyi műanyagot tartalmaz?! Válaszd inkább az organikus pamut tamponokat, melyek komposztálhatók, vagy próbáld ki az újrafelhasználható termékeket (például a mosható bugyit vagy a menstruációs csészét)!
6. Borotva
Készen állsz arra, hogy búcsút vegyél a műanyag borotvádtól? Jó! Vegyél inkább rozsdamentes acélból készült biztonsági borotvát, ami egy egész életen át kitart és így rengeteg pénzt is megtakaríthatsz!
7. WC papír
WC papírból is lehet már újrahasznosított papírból készültet venni, illetve ami még fontosabb, hogy már vannak olyan gyártók is (pl: a Piszke papír) akik ökotudatosan, műanyagmentesen, papír-csomagolásban árulják a WC papírt.
8. Szappan
A folyékony szappan használata helyett térjünk vissza az alapokhoz, és válasszuk az általános szappan tömböt! A szappanok általában csomagolás nélkül vagy papírba csomagolva kaphatóak, ezek vagy komposztálhatóak vagy újrahasznosíthatóak. Sokkal jobbat teszünk a környezetnek, ha nem veszünk és dobunk ki havonta műanyag szappan flakonokat.
9. Sampon
Tudtad, hogy lehet sűrített sampont vásárolni? Olyan, mint a szappan tömb és csomagolásmentesen veheted meg őket például a LUSH-nál. De nézz körül a csomagolásmentes üzletekben is, ahol akár flakonodat is újratöltheted!
Műanyagok jártunkban-keltünkben:
10. Szívószál
Igen, végre már itthon is ciki – és ezért júliustól be is tiltják – a műanyag szívószálakat. Italrendelésnél kérd szívószál nélkül az italod, de ha nagyon szereted őket, és szeretnél magadnak, akkor válaszd az újrafelhasználhatóakat! Van már fém, bambusz, szilikon és üveg is.
11. Zacskók, szatyrok
Ne felejts el mindig magadnál hordani 1-2 vászontáskát, vagy egyéb, nem eldobható, de picire összehajtható bevásárlótáskát, amit nem csak az élelmiszerbolti vásárláskor, de minden üzletben tudsz használni! Tarts belőle a táskádban, az autóban, hogy mindig legyen kéznél!
12. Zöldséges zsák
Ha még eddig nem tetted, akkor mindenképp ruházz be az újrahasználható zöldséges zsákokba, így nem kell az egyszerhasználatos zacskókba rakni sem a zöldséget, sem a gyümölcsöt.
13. Vizes palackok
Telefon, pénztárca, VÍZ, kulcsok. Megvan minden? Nem csak nyáron, de egész évben érdemes magunknál egy vizes kulacsot tartani. Ha úgy egyszerűbb, tarts a hűtődben újrafelhasználható palackokban vizet, így induláskor csak ki kell venned egyet és már mehetsz is!
14. Kávé elvitelre
Kérd a kávéd műanyag fedél nélkül! Bár vannak olyan elviteles papír poharak is, amik sajnos műanyaggal vannak bélelve, ezért a legjobb, ha tartasz magadnál egy duplán szigetelt palackot, szívesen feltöltik neked kávéval. A legegyszerűbb azonban, ha nem elvitelre kéred, hanem ott helyben fogyasztod. Lassan, élvezettel.
15. Műanyag evőeszközök
Műanyag evőeszközök helyett válaszd az újrafelhasználható vagy a fából készült evőeszközöket! Vannak aranyos szettek is, melyeket könnyen magaddal is vihetsz, ha épp nem akarod a konyhai fémet szalvétába csavarva magaddal hurcolászni. Pedig az is működik!
16. Elviteles étel tartók
Elviteles ételrendelés esetén, miért ne hozhatnád magaddal a saját, újrahasználható edényeidet, tárolóidat? Persze bonyolultnak hangzik elsőre, de voltaképp nagyon egyszerű. Próbáld ki!
Konyhai műanyagok:
17. Műanyag csomagolások
A műanyag csomagolást, fóliákat nagyon könnyedén ki lehet iktatni a mindennapokból. Használd a fedeles tárolókat, edényeket vagy a mosható és újrahasználható szilikon fedőket! Van egy csomó egyszerű megoldás! Pékáruk vásárlásnál például – ha nem lett zsíros a papírzacskó – akkor újra tudod azt is használni.
18. Műanyag zacskók
Egy ebéd vagy tízórai csomagolása bonyolult lehet. A műanyag zacskók helyett használhatunk fémből készült ebéddobozt, papírzacskót, vagy újrahasználható szilikon zacskót.
19. Szivacsok
A csúnya, büdös és nem túl higiénikus konyhai szivacsok helyett használhatunk bambusz súroló keféket is. Ezek életük végén komposztálhatók és évekig tartanak.
20. Kávé kapszulák
Ma már lehet újrafelhasználható kávé kapszulákat is venni, de a kotyogós kávé, a csepegtetős és french-press (francia sajtolású) kávé készítése sem igényel műanyagokat.
21. Vízszűrők
A PET palackos vizek helyett használhatunk szódakészítő gépet vagy sima vízszűrőt. Ezekből már gyártanak üvegeset is, nem csak műanyagot. Ezzel nem csupán a környezetet kíméljük, de bármikor készíthetünk magunknak otthon is friss, finom vizet.
22. Teflon serpenyők
A teflon serpenyők használata helyett – amelyek egyébként gyorsabban szétesnek és ráadásul mérgezők is -, inkább használjunk öntöttvas vagy porcelán bevonatú edényeket.
23. Műanyag kanalak és spatulák
A műanyag főzőeszközök helyett válasszunk fa vagy rozsdamentes anyagból készültet! Ezek nem csak sokkal hosszabb ideig tartanak, mint a műanyag társaik, de attól sem kell tartania, hogy nagy hő hatására elolvadnak és a mikroműanyagok az ételbe kerülnek.
24. Tej és tejtermékek
Szerencsére a tejek többsége papír csomagolásban kapható, de sajnos rengeteg műanyag palackos, konténeres tejtermék van a polcokon. Ha tehetjük, vegyük a nagy-kiszerelésűt (joghurt, kefir, tejföl stb.), hogy minél kevesebb műanyagot dobjunk ki hetente!
25. Filteres tea
Tudtad, hogy a legtöbb teafilter műanyagot is tartalmaz? Válasszuk inkább a leveles teákat, használjunk teaszűrőt vagy a francia-préselésű teakészítést!
26. Tupperware – műanyag edények
A valódi zero-waste (nulla hulladék) jegyében nem ajánljuk a műanyag tupperware dobozok kidobását, de érdemes – egészségügyi okokból is – átminősíteni őket. Ételek helyett tartsunk benne egyéb használati dolgokat: gombokat, gyerekjátékot, vicik-vacakokat, irodaszereket stb. A konyhába pedig vegyünk üvegtárolókat, tartályokat, befőttesüvegeket!
Otthoni műanyagok:
27. Szintetikus ruházat
Tudtad, hogy a ruháink többsége poliészterből készül, ami műanyag?! A szintetikus ruhák, mint a poliészter, a polár, a spandex, stb. mosásakor mikro-részecskék kerülnek a lefolyóba, onnan a vizeinkbe, és az óceánba. Vegyünk műanyagfogó mosózsákot, hogy megakadályozzuk a mikro szemcsék vízbe jutását és vásárláskor próbáljunk meg természetes anyagú (pamut, gyapjú, selyem, kender, bambusz, vászon, viszkóz) ruhákat venni a műanyagok helyett!
28. Tisztítószerek
Rengeteg házilag is könnyedén legyártható, egyszerű tisztítószer van, aminek az alapja a szódabikarbóna vagy az ecet. Rengeteg videót találni a témában online, ha szeretnél kevesebb tisztítószeres műanyag flakont felhalmozni.
29. Telefontok
Igen, a telefontokok is le nem bomló műanyagokból készülnek, de szerencsére egyre több helyen lehet már 100% lebomló, komposztálható, eco telefontokokat venni. Nézz utána a neten. (Fontos, hogy amit külföldről kell hozatni, reptetni, azzal többet ártunk a környezetnek, mint ha valami hazai, vagy a közelben gyártott terméket választunk! Legyél tudatos vásárló!)
30. Tollak
A rengeteg műanyag toll helyett válasszuk a töltőtollat! Vásárolhatsz bele mindenféle színes tintát is, ráadásul üvegben, így könnyen utántöltheted. Ezek a tollak egy életre szólnak, és még a tintás üveget is újrahasznosíthatod!
31. Légtisztítók, légfrissítők
Igen, ezek is mind-mind műanyagok. Inkább válaszd a természetes zöldet! Tudtad, hogy a szobanövények kiválóan tisztítják a levegőt? Emellett pedig használhatsz füstölőt, vagy gyertyát is.