Talán nem is gondolnánk, de napjainkban a háztartások zömében rengeteg hulladék keletkezik. Hazánkban egy fő évente átlagosan 470 kg hulladékot termel, mindeközben az Európai Unió ajánlása ennél jóval kevesebb, 300 kg/év/fő. Földünk tisztaságának megóvása és természeti értékeinek védelme az emberek gondolkodásmódján is nagyban múlik, ezért fontos, hogy egyénileg is lépéseket tegyünk a szeméttelepre kerülő hulladék mennyiségének megfékezése iránt.
A vásárlói szokásaink megváltoztatásával és a szelektív hulladékgyűjtéssel mi magunk is sokat tehetünk a pazarló anyagfelhasználás csökkentése érdekében.
A szelektív hulladékgyűjtéssel hozzájárulunk ahhoz a folyamathoz, melyben a meglévő anyagokból új nyersanyagot állítanak elő. Ezzel csökken a gyártás energiaigénye és csökken a környezetre gyakorolt negatív hatása is.
Mire figyeljünk a szelektív hulladékgyűjtés során?
Ahhoz, hogy a szelektív hulladékgyűjtéssel valóban eredményeket érhessünk el, tisztában kell lennünk azzal, hogy mit hova érdemes dobnunk. A hulladékgyűjtők sok esetben közvetlenül az otthonunknál is elérhetőek (ilyenek például a papír és a műanyag gyűjtésére alkalmas tárolók), de bizonyos hulladéktípusokat hulladékgyűjtő szigetre kell elvinnünk.
Az, hogy mit melyik tárolóba kell elhelyezni, területenként különbözhet, azonban gyakran a legkézenfekvőbb helyen, magán a kijelölt hulladékgyűjtőn találhatunk erről szóló információt. A gyűjtésre vonatkozóan viszont vannak általános, régiótól független szabályok, amit mindenképpen be kell tartanunk.
Függetlenül a hulladék típusától fontos, hogy ne legyen szennyezett. Papír esetében például a használt kéztörlőt már nem helyezhetjük a szelektívbe, azonban az üres kartonhengert igen. Vegyszeres flakonok, zsíros dobozok sem kerülhetnek tisztítás nélkül az újrahasznosítandó műanyagok közé, viszont megfelelő tisztítás során útjára bocsájthatjuk őket egy új élet felé.
Vannak olyan hulladéktípusok is, melyek a legtöbb háztartásban megtalálhatóak és első ránézésre könnyen besorolnánk valamelyik kategóriába, mégis fontos, hogy ezeket külön kell gyűjteni és egy erre szakosodott gyűjtőhelyre vinni. Ilyenek például a hungarocell, a villanykörte, tükrök, fénycsövek, de a CD-k és DVD-k is.
Hogyan történik az újrahasznosítás?
Onnantól kezdve, hogy a hulladék a megfelelő helyre kerül, még hatalmas utat kell bejárnia annak érdekében, hogy elnyerje legújabb formáját.
A papíralapú hulladék újrahasznosításával jelentős mennyiségű víz- és energiamegtakarítás érhető el, adalékanyagok hozzáadása nélkül. A műanyag hulladék újrahasznosítása már egy jóval összetettebb feladat, mert számtalan különböző típusa létezik, más és más összetétellel. A szétválogatást követően a műanyagokat felaprítják, a létrejött aprólékot megtisztítják, majd újabb műanyag termékek és csomagok előállításához használják.
Az üveghulladék teljes mértékben újrahasznosítható, minőségbeli romlás nélkül, jelentős mennyiségű energiamegtakarítással.
A fémhulladékot fajtánként válogatják szét, majd egy mágnes segítségével kiválasztják a megfelelő típusú darabokat, ezeket beolvasztják és rudakba öntik.
A szelektív hulladékgyűjtéssel háztartásunk hulladéktermelése könnyen csökkenthető és pozitív hatásai más területeken is érezhetővé válnak. Figyeljünk oda az alapvető szabályokra, hiszen ha nem használjuk megfelelően a tárolókat (például zsírosan, koszosan helyezzük el benne az újrahasznosításra szánt hulladékot) akkor nem fog visszakerülni a körforgásba! Az első lépést már érdemes a vásárlásnál megtenni, keressük tudatosan azokat a csomagolásokat, amelyek újrafeldolgozhatóak és kerüljük azokat, amelyek nem!