Izgalmas, új élmények, helyek, országok, városok felfedezése, pihenés és semmittevés vagy minden nap egy újabb kaland? Mindenkinek mást jelent a nyaralás, az utazás élménye. Azonban a környezetre nézve sajnos súlyos következményekkel is járhat, ha nem vagyunk elég tudatosak a kikapcsolódás során.
Informálódj!
A továbbra is fennálló járványhelyzet miatt fontos, hogy naprakész és tájékozott legyél, hiszen akár napról napra is változhatnak a nemzetközi utazási szabályok és előírások. Ha EU-n belül utazol külföldre, akkor legyen nálad az Uniós digitális COVID igazolványod (online nyomtatható), de bármerre is tervezel utazni, érdemes a Konzuli Szolgálat honlapját még az indulás előtt megnézni, és tájékozódni az úti célodról, valamint az ottani vírushelyzetről!
Amennyiben szükséges, ne felejts el PCR teszt időpontot kérni, maximum 72 órával az utazásod előtt!
A tökéletes úticél
A koronavírus hatására nem csak itthon, de világszerte döntöttek egyre többen úgy, hogy a karantén megszűnésével, külföldi vakáció helyett inkább belföldön töltik a nyarat. Ha elriaszt a külföldi úttal járó bizonytalanság, a lehetséges PCR teszt vagy karantén, esetleg a repülőjegy ára, akkor válassz hazai úticélt! Nem fogsz csalódni, hiszen rengeteg csodás helyszín van kis hazánkban is, ahol biztos nem jártál még és megér egy látogatást! Ha belföldön maradsz, azzal a környezetet is kíméled, hiszen a repülők kerozin kibocsájtását is megspórolod.
Azonban ha mégis vágynál az egzotikusabb, távolabbi úticélokra, akkor az olyan országokat ajánljuk, amelyek elkötelezettek a fenntarthatóság mellett, nem csak az idegenforgalom, de az élőhelyek megőrzése terén is. Ilyen országok például Izland, Svájc, Svédország, Norvégia, Costa Rica, Új-Zéland vagy akár Ausztrália is.
„Néhány országban, mint például Izland, Palau vagy Új-Zéland, a turistáknak „esküt” kell tenniük. Az idelátogatók az aláírásukkal hitelesítik vállalásukat, miszerint az úticél helyszínének értékeire vigyázni fognak, kedvesen fognak vele bánni és a lehető legóvatosabban fogják megfigyelni.” (https://www.invia.hu/blog/nyaralj-zolden-tippek-a-fenntarthato-utazasert/)
Travel light, avagy a könnyű utazás
Akárhogy is döntesz – itthon maradsz vagy messzebbre utazol, – figyelj arra, mi mindent pakolsz be! A travel light (könnyű utazás) alapja, hogy csakis olyan dolgokat csomagolj be, amelyekre valóban szükséged van. Készíts listát a tervezett programokról, és ahhoz igazítva pakolj be megfelelő és elegendő ruhát! A könnyebb hátizsákkal, sporttáskával vagy bőrönddel is csökkentheted a szén-dioxid kibocsátást, hiszen minél könnyebb a repülőgép, annál kevesebb üzemanyagot éget el. Ha tudsz, papíralapú könyv helyett vigyél magaddal e-könyvet!
Repülni vagy nem repülni?
Nehéz döntés, hiszen vannak olyan desztinációk, melyeket nem is lehet másként megközelíteni, csak repülővel. De tudnod kell, hogy például egyetlen London-Sydney repülőút során is nagyjából 5 tonnányi szén-dioxid kerül a levegőbe, ami megfelel egy átlagember egész éves karbonlábnyomának a felével. Hogyan csökkentheted a karbonlábnyomod? Légi közlekedés helyett utazz szárazföldi, fenntartható közlekedési eszközökkel, például vonattal!
Ne autózz!
Egy új helyet érdemes autó helyett inkább sétálva felfedezni, mert úgy sokkal élvezetesebb és többet látsz. Ha úgy érzed, hogy túl sokat kéne gyalogolni, akkor bérelhetsz biciklit vagy elektromos rollert, esetleg használd a helyi tömegközlekedést. Opció lehet egy fenntartható taxi cég felkutatása, vagy a car sharing is. Így valóban megtapasztalhatod hogyan és miként élnek a helyiek. Azonban, ha az utazás során tényleg elkerülhetetlen, hogy autót használj, akkor ajánljuk, hogy egy alacsony fogyasztású, vagy ha lehet, elektromos autót válassz.
Válassz környezetbarát szállást!
Kisebb utánajárást igényel, de ha fontos számodra a tudatosság és a fenntarthatóság, akkor lehet találni olyan szállodákat, szálláshelyeket, ahol környezetbarát izzókat, esetleg napelemeket használnak és még komposztálnak is! Szerencsére már sok olyan hotel működik világszerte, akik nem sajnálják a pénzt és az időt a fenntarthatóság követelményeinek teljesítése érdekében. Természetes anyagokból épülnek és olyan tevékenységet folytatnak, amelyek nem pusztítják, hanem óvják a környezetet. Tipp: Ha szállodát választasz, figyelj arra, hogy a törölköződet ne cseréljék és mossák naponta, ugyanis a mosodai szolgáltatás a szálloda vízfogyasztásának a 16 %-át teszi ki! A világon komoly vízhiány van, amit ugyan mi itthon kevésbé tapasztalunk, köszönhetően az ország édes- és frissvíz forrásainak, de máshol bizony rengeteg problémát okoz. Ezért legyél tudatosabb, hiszen nincsen naponta 3 új törölközőre szükséged, egy bőven elég az egész nyaralásra!
Vannak egyéb szállás alternatívák is. Például kipróbálhatod a tiny-house megoldást is, ami az 1970-es években indult építészeti és társadalmi mozgalom. A tiny-house lényegében egy kicsiny lakóházikót jelent, sokszor lakókocsira épített, vagy konténerből átalakított lakótér, mely igyekszik önfenntartó lenni, miközben próbál minél jobban lecsatlakozni a központi rendszerekről (mint áram, csatornázás, stb). Sok tiny-house ezért gyűjti az esővizet, komposztáló WC-je van, és alacsony az energiafogyasztása. Most már itthon, Magyarországon is rengeteg ilyet találni; érdemes őket kipróbálni és megtapasztalni a kicsi ház, kis fogyasztás és kevés holmi (nincs benne felesleges bútor vagy tárgy) otthonos hangulatát és életérzését.
Hulladékmentes és műanyagmentes nyaralás
Szinte fullasztó az a hulladékmennyiség, amit naponta termelünk, akár egyénileg, akár társadalmi szinten. Érthetetlen, hogy miért kell egy-egy gyümölcsöt, darabonként külön csomagolni. A jó hír, hogy tudatosan is lehet vásárolni, így könnyedén csökkentheted a műanyagok és egyéb csomagolások használatát. Mindig legyen nálad saját vászontáska vagy bevásárló szatyor, ha vásárolni mész és ne vedd meg az üzletekben kapható egyszerhasználatos, buborékfóliás, felesleges dolgokat, műanyagokat! Ha mégis keletkezik szemét, azt az arra kijelölt helyre dobd ki, és ha teheted és lehet, akkor mindenképp gyűjtsd szelektíven a szemetet! Nem mindenhol hasznosítanak újra ugyanúgy, ezért érdemes rákérdezni a szálláson, szállodában, hogy náluk milyen bevált gyakorlatot alkalmaznak.
Kerüld a zacskók, szívószálak és egyéb, egyszerhasználatos eszközök, anyagok használatát és inkább válaszd a rozsdamentes és üvegből készült, szilikonborítású vizes palackokat, valamint a többször használatos, tartósabb csomagolóanyagokat! Az utazás során vásárolt szuveníreket érdemes valamilyen fenntartható csomagolóanyagba – újságpapírba, esetleg ruhadarabba – becsomagolni.
A lábunk nyoma és az emlékek
Aki szeret strandolni, kempingezni, sétálni, a szabadban piknikezni, az biztosan jól ismeri a mondást: „Csak a lábad nyomát hagyd itt, és az emlékeidet vidd magaddal.” Lényegében ez azt jelenti, hogy bárhol is jársz-kelsz a világban, természetben, ügyelj arra, hogy úgy hagyd a helyet, ahogy találtad, ne hagyj magad után szemetet, és ne vigyél magaddal egy apró darabkát sem az emlékeiden kívül, hiszen a legszebb virág, kavics vagy termés is sokkal jobb helyen van ott, a természetes környezetében!
Válassz környezetbarát naptejet!
Tudtad, hogy a naptejek a tengeri élővilágra, többek között a korallokra is ártalmasak lehetnek? 2018. júliusában Hawaii volt az USA első olyan állama, amely betiltotta a korallokat veszélyeztető vegyi anyagokat tartalmazó naptejek használatát. Válassz olyan termékeket, naptejet, amelyek biztonságosak és nem ártalmasak a víz alatti világra!
Legyél az utazás során is energiatakarékos!
Annak ellenére, hogy az utazásod helyszínén nem neked kell a rezsit fizetned, az energiafogyasztásnak nem csak anyagi vonzata van. Bárhol is vagyunk, a közös erőforrásainkat használjuk. Legyél figyelmes, tudatos és ne pazarolj! Ahogy otthon is tennéd, a szükségtelen villanyokat, fényeket kapcsold le, ne folyasd feleslegesen a vizet és a klímaberendezéseket zárt ablakok mellett használd! A takarékos energiafogyasztás a levegő védelméhez és a klímaváltozás megelőzéséhez vezet.
Éljenek a helyi termékek és ételek!
Végül, de nem utolsó sorban, mindig vásárolj helyi, kézzel készített, praktikusan használható tárgyakat és kerüld a veszélyeztett állatokból származó termékek (elefántcsont, teknőspáncél, krokodilbőr) vásárlását, vagy ételek (cápa uszony, bálna hús) fogyasztását! Vegyél helyi gyümölcsöket, ételeket, hiszen ezáltal is jobban megismerheted a helybéliek kultúráját, szokásait és amit megveszel, annak sem kellett több százezer kilométert utaznia!