Észrevetted már te is, hogy egy-egy személyes ügyintézés során milyen sok papírt kell nyomtatni, ráadásul a legtöbb esetben ezek kétpéldányos anyagok?
Ezt a környezetterhelő általános gyakorlatot próbálja elkerülni a T-Szol Zrt. is, és ezért kezdett olyan digitális fejlesztésbe az évek során, amely nem csak az ügyfelek és az ügyintézők munkáját tette könnyebbé és gazdaságosabbá, de az ügyintézéssel járó papírfelhasználást is jelentősen csökkentette.
A fák védelme, melyből a papír is készül, kiemelten fontos napjainkban. Manapság főleg a növényi rostok szolgálnak a papírgyártás alapanyagául, melyet legtöbb esetben fenyőből nyernek, de lombhullató fákat, szalmát, bambuszt és rongyot is használnak. A papír legfontosabb alkotója a cellulóz, ebből adódóan a papírgyártás elsődleges célja, hogy a növényi rostokban lévő cellulóz mellől a kísérő anyagokat eltávolítsák.
A világ éves papírfelhasználása kb. 310 000 000 tonna, mely előállításához közel kétezer fajta vegyi anyagot használnak fel. Az előállításához ezenkívül energiára és vízre is nagymértékben szükség van.
Tudtad, hogy egy tonna papír előállításához három tonna fa és annyi energia szükséges, amennyit egy átlagos háztartás egy év alatt használ el?
Jelenleg a világ éves fakitermelésének közel 20%-át használják fel papír előállításához, a legnagyobb problémát mégis maga a papír előállításának folyamata okozza. A papíripar a harmadik legnagyobb fosszilis energia felhasználó ágazat, a papírfehérítéshez használt klór pedig rendkívül környezetterhelő. Mivel a papírgyártási technológia sem képes kompenzálni a papírfogyasztás növekedésével járó környezeti terhelést, kiemelten fontos a papírfelhasználásunk drasztikus csökkentése.
Az online ügyintézéssel így nem csupán a fakivágás, de az energiafelhasználás mértékét és környezetre gyakorolt hatását is tudjuk csökkenteni. Előnye továbbá, hogy az ügyintézés nem helyhez vagy időhöz kötött, gyakorlatilag bárhonnan és bármikor el tudjuk indítani a fontos ügyeket.
A papírhasználatot teljesen ugyan nem tudjuk kizárni az életünkből még az e-ügyintézéssel sem, de csökkenteni tudjuk annak a mértékét:
- Használjuk fel a papírlapok mindkét oldalát és a félig betelt füzetek üres lapjait is!
- Az elektromos dokumentumokból csak azt nyomtassuk ki, amire valóban szükségünk van!
- Védekezzünk a kéretlen reklámküldemények, szemétposták ellen akár egy, a postaládánkra kihelyezett matricával!
- Új könyvek helyett válasszuk az e-bookokat, járjunk könyvtárba vagy vásároljunk antikváriumból!
Kerüljük a felesleges csomagolásokat, vagy ha ez nem áll módunkban, használjunk környezetbarát, újrahasznosítható csomagolásokat!