Szerencsére Magyarországon is terjedőben van ez a szemlélet és így egyre több vállalat fektet energiát abba, hogy családbarát környezetet biztosítson a munkavállalók számára. De mit is takar a „családbarát munkahely” és miért is fontos ez?
A hazai vállalatok is egyre inkább felismerik az előnyeit a családbarát kultúra kialakításának. Ez a szemlélet, nem csak pozitív üzenet a munkavállalói és a társadalom felé, de rengeteg könnyebbséget is biztosít a dolgozók számára, ami így jelentősen megkönnyítheti a mindennapjaikat és kevesebb stresszhatás éri őket.
Milyen pozitív üzenetei vannak a munkavállalók és a társadalom számára családbarát kultúrának? Íme néhány:
- Felelősségvállalás az egyénnel szemben, vagyis a gondoskodó vállalati kultúrában a biztonság és az egyediség fontosságát tapasztalhatja meg a munkavállaló.
- Vállalati felelősségvállalás,azaz, ha a cégben lojális és bizalmi légkör alakul ki, akkor a vállalat hatékonyabban és kiszámíthatóbban tud működni (pl: kisebb a fluktuáció, vagy a kisgyerekes anyukák is könnyebben visszatérhetnek a munkakörükbe a rugalmas a munkaidőnek köszönhetően).
- Társadalmi felelősségvállalásterén is pozitív üzenetet közvetít a cég hiszen, ha kiegyensúlyozott, testileg, lelkileg egészséges munkavállalókat foglalkoztat, akkor annak hosszú távon nem csak a cég számára, de társadalmi szinten is pozitív hatásai vannak (termelő egyének / állampolgárok).
Fontos kiemelni, hogy a családbarát munkahelyi környezet kialakítása nem feltétlenül igényel több pénzbefektetést a vállalat részéről, sokkal inkább nyitott, rugalmas hozzáállást. Rengeteg apró összetevője van ennek a szemléletnek, amik nem kerülnek a vállalat számára többe, ugyanakkor minőségbeli javulást biztosíthatnak egyes munkavállalók számára. Ezek a megoldások lehetnek munkaidővel kapcsolatos intézkedések – mint például a rugalmas munkaidő, a részmunkaidő, vagy a heti egy szabadnap, ha a hét többi napján hosszabb munkanapokat vállal az egyén. Lehetnek könnyítések a szabadsággal kapcsolatban is, ha például a vállalat törvényes minimumnál hosszabb szülési szabadságot biztosít az anyuka, vagy apuka számára. Könnyebbséget jelenthet az is, ha valamilyen váratlan családi esemény következtében tudják elengedi a munkavállalót, vagy ha családtag gondozására adnak ki szabadságot.
Hasonlóan hasznos tud lenni, ha egy-egy munkavállaló hosszabb távollét (szülési szabadság, betegség stb.) után fokozatosan tud visszatérni a munkahelyére. A rugalmas, táv-, vagy részmunkaidő, a folyamatos kapcsolattartás – megbeszélésekbe, rendezvényekbe való bevonás – mind segítenek az egyénnek visszarázódni.
A családbarát munkahely talán egyik legfontosabb eleme a gyerekekkel kapcsolatos intézkedések, megoldások, ilyen például a gyerekmegőrzés (akár vállalaton belül, vagy külső intézménnyel kollaborálva), esetleg a gyerekneveléshez, tanulmányokhoz nyújtott támogatás, ösztöndíjak. Van, hogy a vállalat saját buszt biztosít a munkavállalók és/vagy gyermekeik oktatási intézménybe, vagy munkahelyre jutásához.
A T-Szol Zrt. hasonlóan családbarát megoldásai például a gyerekkönyvtár, az iskolakezdési támogatás, valamint gyermek születése esetén babacsomag a munkavállalók részére. Kedves gesztus ezeken kívül a babazászló kihelyezése is a székház épületére gyermekszületés esetén.
Ezen felül még rengeteg egyéb juttatás létezik, kezdve az egészség megőrző programoktól (családtagok számára is) a baleset-, és életbiztosításon át a nyugdíjazási tervig. Minden vállalat egyedi módókon igyekszik segíteni és támogatni a munkavállalóit, akik, mint tudjuk, a cég legértékesebb vagyoneszközei. Amint ezt egy vállalat belátja, és nem cserélhető tárgyakként kezeli dolgozóit, máris hatalmas lépést tett a tudatosabb, családbarát kultúra kiépítése felé.
Mely cégek kapnak családbarát címkét?
A „családbarát munkahely” címre minden évben lehet pályázni, akár kis-, közép-, vagy nagyvállalatról van szó, akár költségvetési szervekről (pl: kisebbségi, nemzetiségi önkormányzatok). Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából kiírt pályázat célja olyan családbarát munkahelyek kialakítását és fejlesztését megvalósító munkahelyi családbarát programok támogatása, melyek elősegítik a munka és magánélet összeegyeztetését, a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek összehangolását.
A T-Szol Tatabányai Szolgáltató Zrt. 2020-ban sikeresen pályázott a „Családbarát munkahely 2020” címért. A T-Szol városi szolgáltatónál közel 200 fő dolgozik, akik a pályázatnak köszönhetően még több figyelmet és energiát szentelhetnek családjuknak. A vállalat programja során a már említett babacsomagon, gyerekkönyvtáron túl, Kismama, illetve Nyugdíjas Klubot, gyerekeknek szóló családi kakaópartit és munkahelyi nyíltnapot terveznek megvalósítani. Mindezeken túl extra „kispapa” szabadságot nyújt, a munkavállalók nyugdíjba vonulásakor plusz juttatást biztosít, és hétvégi kirándulások szervezésekor biztosítja a busszal való közlekedést és vállalja az ezzel járó utazási költségeket is.