Komposztálás kertben és panelben

Tudtad, hogy Magyarországon egy ember átlagosan 300 kiló hulladékot termel évente? Ennek a 30%-a azonban szerves eredetű, tehát komposztálható! A házilag – kertben vagy lakásban – készített komposzt sokféleképpen felhasználható; jót tesz a növényeknek, felhasználható mind a kültéri, mind a beltéri konyhakertben, vagy készíthető belőle tápoldat a virágok számára. A komposzt a leginkább környezetbarát módja a hulladék eltüntetésének, és akár 4-6 hónap alatt el is készül.

Komposztálás a kertben

A komposztálás során keletkező jó minőségű komposzt készítése és talajba jutása a legősibb talajjavító módszer. Az olcsó és hatékony, kerti- és háztartási hulladékot is újrahasznosító eljárás során tápanyagokban gazdag szervesanyagokat juttathatunk a növényeink számára.

Miért jó a komposzt?

Fokozza a talaj élővilág aktivitását. A jó minőségű, érett komposztban több milliárd mikroorganizmus él, melyek a talajba visszakerülve javítják annak minőségét, pótolják a hiányzó tápanyagokat. Ezen mikroorganizmusok nem csak táplálják a növényeket, de segítik a kórokozók elleni védekezést is.

Az érett, elkészült komposzt barna színű, morzsalékos állagú, illata az erdei talaj és a gombák illatához hasonló. Tápanyagokban gazdag és a rosttartalma is magas, ennek köszönhetően remek a nedvességtartó képessége.

Mindezen tulajdonsága miatt a komposzttal dúsított talaj tökéletes közeget biztosít a növények számára, mindamellett segít a környezet megóvásában. Hiszen egyrészt magas tápanyagtartalma feleslegessé teszi a környezetre oly káros műtrágyák használatát, másrészt kiváló nedvességmegtartó képessége révén locsolni sem szükséges olyan gyakran.

Miért komposztálj?

Az előbb leírtakon felül a komposztálás ráadásul költséghatékony is. Ez a szerves hulladék legolcsóbb és legegyszerűbb újrahasznosítási módszere. Minimális ráfordítással tudunk vásárolni, vagy akár mi magunk is készíteni egy komposztálót. Érdemes egy nagy faládát használni, esetleg falécekkel elkeríteni egy sarkot és azt használni, de lehet nagyméretű komposztáló ládákat is kapni. A komposztálót a kert végében, egy eldugottabb, félárnyékos részen helyezzük el.

Komposztálás kert nélkül

Számos cikk olvasható akár on-line is a komposztálás pontos folyamatáról.

Arról, hogy:

  • hogyan zajlik a folyamat,
  • mire kell figyelni közben (megfelelő C:N arány, nedvességtartalom, levegőzöttség),
  • mit lehet beletenni (lenyírt füvet, őszi lombot, gallyakat, szálas teát, gyümölcs- és zöldséghulladékot, tojáshéjat, kávézaccot, nem fényes papírt, de akár a 100%-ban természetes anyagokból – pamutból, gyapjúból, vászonból, selyemből – készült ruhákat is, stb.), és
  • mit ne tegyünk bele semmiképpen (beteg növényi részeket, felmagzott gyomokat, diólevelet, húsféléket, tejtermékeket, háziállatok ürülékét, faszén hamuját, teafiltert, fényes papírt, stb.)

De arról alig hallani, hogy egy lakásban, kert nélkül is lehet és érdemes komposztálni.

Lássuk, hogyan komposztálhatunk a lakásban. Ennek alapvetően két módja van: vagy giliszták kellenek hozzá, vagy anaerob, azaz légmentes környezet, és valamilyen segédanyag, ami beindítja a folyamatot. Ezen felül kell még egy műanyag vagy faláda, amelyet akár saját kezűleg, akár online 10-40 ezer forint közötti áron is beszerezhetünk. Mindkét megoldás csendes és szinte tökéletesen szagmentes, a giliszták lakásban tartása azonban legtöbbünk számára riasztó, így most a második megoldást részletezzük.

Komposztálás légmentes környezetben

A komposztálás ezen változata természetes segédanyagot (úgynevezett oltóanyagot) használ, amely segítségével a biohulladék elkezd komposztálódni anaerob, azaz levegőtlen környezetben. Az oltóanyag folyadék, vagy por alakban is kapható és akár barkácsboltokban is beszerezhető. A házi komposztálási folyamathoz a legideálisabb az egyenletes 20°C. Kell még hozzá egy beltéri komposztláda is, ami könnyedén beszerezhető online, vagy egy barkács vagy kertészeti boltból.

Ennél a fajta komposztálásnál az üres komposztáló aljára egy lukacsos tál kerül. Erre a tálra kell adagolni a komposztálást segítő anyagot, majd a tetejére egy réteg apróra vágott konyhai hulladékot, és végül még egy réteg segédanyagot, majd alaposan összekeverni. Az egészet jól össze kell nyomni, hogy levegő ne maradjon benne, letakarni egy jól fedő nejlonzacskóval, majd lezárni. A keletkező hulladékot napi-kétnapi rendszerességgel folyamatosan hozzá lehet adagolni az oltóanyaggal keverve, jól lenyomkodva, míg az edény meg nem telik. Ezután le kell zárni a komposztálót és várni.

2-3 naponta a komposztáló alján komposztlé keletkezik, melyet ki kell engedni az ott található csapon át. Ez a lé rendkívül sok tápanyagot tartalmaz, ne hagyjuk kárba veszni! 1:100 vagy még kisebb, akár 1:1000 arányban hígítva kiváló a növények öntözésére.

A komposztáló tartalmát 4-6 hét után el kell ásni egy gödörbe vagy nagyobb ládában földdel össze kell keverni, és légmentesen letakarni, ahol újabb 10-14 hét után a folyamat lezárul, és elkészül a komposzt.

Nem is olyan bonyolult, ugye? Próbáld ki te is az otthoni komposztálást, és nem csak a hulladékmennyiséged fog drasztikusan csökkenni, de a növényeid is egészségesebbek és erősebbek lesznek!