Manapság ismét egyre népszerűbb a távhőszolgáltatás! Egyre több újonnan épülő társasház kíván saját kazán helyett inkább a távhőszolgáltatásra rákötni. Miért?
- A távhő biztonságos, hiszen e rendszer által kizárható a más fűtési rendszereknél előforduló tűz- és robbanásveszély, illetve a szén-monoxid-mérgezés is.
- A távhő kényelmes, mert egyenletes meleget biztosít az egész lakásban – szemben pl. a gázkonvektoros fűtéssel. Illetve a kazán meghibásodása esetén annak javítását – mind pénzügyi, mind ügyintézési oldalról – a távhőszolgáltató intézi.
- Előbbieken túl a távhő környezetbarát is, mivel egyre nagyobb mértékben hasznosít megújuló energiaforrásokat. Jelentősen hozzájárul a levegőminőség javításához a szigorú kibocsátási elvárások teljesítésével, és az „egy kémény – sok lakás” elv alkalmazásával. Ezen felül, érdemes figyelembe venni azt is, hogy az elmúlt években komoly fűtéskorszerűsítés zajlott a távfűtéses lakóházakban (pl. új fűtésszabályozók felszerelése, szigetelések, nyílászárócserék), így az épületek energiahatékonysága is egyre jobbá vált.
Hogy kapcsolódik ehhez a Távhő Ökocímke?
Általánosságban az ökocímke rendszert a vásárlók tájékoztatására alakították ki, azért, hogy egy-egy környezetbarát termék és a környezettudatos fogyasztó minél könnyebben egymásra találjon. Ezt a címkét csupán a piacon fellelhető leginkább környezetbarát termékek viselhetik, egy független szervezet általi tanúsítási eljárás után.
Az ökocímkék megszerzése önkéntes, feltétele, hogy a termék minden tulajdonságára vonatkozó követelménynek megfeleljen (vagyis életciklus-elemzésen alapul). Az ökocímke elnyerésére gyártók, forgalmazók és szolgáltatók is pályázhatnak.
A háztartási eszközöknél már jól ismert és bevált energiacímkéhez hasonlóan a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) által bevezetett távhő ökocímke is azt mutatja meg, hogy a szolgáltató mennyire elhivatott a környezetkímélő megoldások iránt.
Mint sok egyéb termék esetében, a távhőrendszer is akkor jó, ha energiahatékonyan és környezetkímélő módon tud működni. Szerencsére, a magyarországi távhőrendszerek egyre nagyobb hányada így üzemel. Köszönhetően az elmúlt években és a napjainkban zajló fejlesztéseknek, a távhőszolgáltatók nagyrésze jelentős lépéseket tett azért, hogy fokozzák az energiahatékonyságot és növeljék a megújuló energiák részarányát.
A jövőbeli fejlesztések célja tehát az, hogy a teljes hazai távhőszektor versenyképes áron, megbízható szolgáltatást nyújtson a fogyasztói számára, ugyanakkor egyre nagyobb arányban hasznosítsa a környezetbarát, megújuló energiaforrásokat.
Tudtad, hogy a T-Szol már 2019 óta rendelkezik Távhő Ökocímkével? Méghozzá a két legmagasabb minősítéssel, vagyis „A+” és „B” értékűvel. A tatabányai távhőrendszer az utóbbi években végrehajtott rengeteg korszerűsítési felújításnak és a nagyrészt biomasszával fűtött erőműnek köszönhetően nyerte el a címet. Így a társaság a kiváló értékkel rendelkező Távhő Ökocímkét három éven keresztül használhatja, elismerve, hogy a város távhőszolgáltatójának energiafelhasználása hatékonyan és környezetbarát módon működik.